virkesmarknaden

Nedtonad marknad

Foto: Hans-Jöran Hildingsson
Vintermörkret har lagt sig över landet och virkesmarknaden känns också rätt nedtonad. I stormområdet ligger fortfarande ansenliga mängder virke kvar, vilket påverkar virkesmarknaden under säsongen.

De stora mängder virke som fortfarande ligger kvar i skogen i stormområdet har till stor del klarat sig över sommaren, ur kvalitetssynpunkt. Det svala vädret förhindrade att stora mängder förstördes av svampangrepp och insektshärjningar. I stormens kärnområde har därför de större köparna av sågbara sortiment ännu inte visat något större intresse för att börja köpa stående skog.

Ljusning i sikte?

För Skogssällskapet, som tidigt var klar med upparbetningen av den fällda skogen, innebär det att det uppstår en obalans mellan vår önskan att snabbt kunna komma igång med s k rensningshuggningar av stående skog i form av kantzoner, ströträd mm och köparnas behov av virke från stående skog. Ytterst bottnar denna obalans självfallet i att stående skog måste prissättas högre än stormfälld.

I stormens ytterområden har sågverken tidigare än i kärnområdet ställts inför det faktum att stormvirket är slut. Där har också priset stigit. Dock har inte särskilt många sågverk presenterat några prislistor ännu.

Terminalerna påverkar marknaden

De mycket stora volymer timmer som lagras på terminaler inom hela stormområdet kommer att påverka marknaden under flera år framöver. Under den tid som virke tas från terminalerna och till dess att de är tömda kommer industrins råvarubehov från skogen att i motsvarande grad vara lägre. Förbrukningen är ju relativt konstant.

En viktig fråga blir då i vilken takt industrin kommer att tömma sina terminaler. Ju snabbare de töms, desto kraftigare påverkan på priset på stående skog, men samtidigt blir effekten mer kortvarig. Och vice versa. Här kommer olika sågverk att ha olika strategier, beroende på vilka mängder man lagrat upp, hur länge man tror att virket klarar lagring, vilka krav deras kunder har på den sågade varan etc. Många sågverk verkar vara ense om att lagring inte bör ske längre än över två somrar, vilket innebär att senast våren 2007 ska lagren vara förbrukade.

Utsikter för timmermarknaden

Grantimmer är fortfarande en råvara som är efterfrågad. Priset kommer att stiga något under våren, när sågverken i ökande antal måste övergå från stormfälld till stående skog som råvarukälla. Denna prisuppgång kommer troligen att dröja längst inom stormens kärnområde.

En återhållande kraft på prisutvecklingen under överskådlig tid är dock priset på den för sågverken viktiga biprodukten flis. Prissänkningen på ca 30 % som massaindustrin genomförde tidigare i år påverkar negativt sågverkens betalningsförmåga för timmer. När lagren så småningom är tömda kommer rimligen en råvarubrist att uppstå i Götaland, i synnerhet i Halland och Småland. En inte alltför vild gissning är att priset kommer att stiga påtagligt då.

Talltimmermarknaden verkar återhämta sig snabbare, framför allt beroende på att talltimmer i liten utsträckning terminallagrats och att det heller inte finns särskilt mycket stormfälld tall som ligger kvar och har godtagbar kvalitet.

Massaved – sortiment i skilda världar

Granmassaved är en färskvara och det stora flödet av gran under upprensningen har inte industrin kunnat bunkra upp för senare förbrukning. Därför har stora volymer granmassaved i praktiken blivit barrmassaved i stället, sett ur industrins synvinkel. Eftersom granmassaved behövs kontinuerligt och stormvirket inte fullt ut kan antas räcka till, kommer priset på granmassaved att höjas av industrin, för att säkra flödena. När och med hur mycket har i skrivande stund inte presenterats.

Tillsammans med de stora flödena av barrmassaved från stormen samt sågverkens flis, har konverteringen av granmassaveden till barrdito, lett till ett kraftigt överskott på barrmassaved i södra Sverige. Bilvägslagren är därför mycket stora och kommer inte att minska till normala nivåer förrän till våren, i bästa fall.

Skogsstyrelsens uttalanden om att inga dispenser kommer att ges från skogsskyddsbestämmelserna, pga den stora risken för omfattande insektsangrepp till våren på vinteravverkat virke, kan paradoxalt nog leda till att bilvägslagret sjunker snabbare än annars. Måste virket bort och det är stora flöden från skogen, så kommer industriföretagen i sin egen avverkning inte att dra sig för att helt stoppa avverkningarna i nödvändig omfattning, under så lång tid som behövs för att bemästra situationen.

I omvärlden noteras också ett stort intresse för granmassaved, vilket spetsar till marknadssituationen på ett intressant sätt. Både priset på och fångstområdena för gran kan med denna utveckling gynna leverantörerna. Det är tydligt att med stormen bröts gamla handelsmönster och virkesflöden upp. Nya kontakter som etablerats kan nu visa sig vara hållbara även efter stormen.

Lövmassaved råder det ingen direkt brist på. Trots det har vissa aktörer höjt priset i åtminstone sydöstra Sverige. Andra aktörer har inte följt med och det är oklart hur utvecklingen blir framöver.

Sågbart löv

Ek råder det en tämligen god efterfrågan på och man behöver bara gå in på närmaste möbelhandel eller bläddra i någon heminredningstidning så förstår man enkelt varför. Att påverka de stora trenderna är inte lätt från råvaruleverantörsledet, så det gäller istället att anpassa sig. Prioritering av ekavverkningar nu när priserna är hyggliga bör vara ett gott råd till markägare med tillgång till ek.

Bokmarknaden är tyvärr svalare. Varken golv- eller möbelindustrin har något sug efter produkter i bok och det slår förstås igenom hela vägen till råvaruledet och slutligen på priset. Här borde marknadsföring av bok vara en angelägen uppgift. Råvaruleverantörer och sågverk har rimligen gemensamma intressen i detta, men står inte i direktkontakt med slutmarknaden, dvs. oss konsumenter. Så länge vidareförädlingsindustrin har annan råvara till sina golv och möbler och försäljningsledet får bra betalt för sina produkter i t ex ek och björk, kommer nog tyvärr ingen draghjälp därifrån heller.

Biobränsle

Efterfrågan på biobränsle kommer med all säkerhet att vara kontinuerligt stigande under överblickbar tid. Oljan är dyr och är inte ett politiskt korrekt bränsle pga. koldioxidutsläppen. Detsamma gäller förstås även andra fossila bränslen. Kärnkraften ska också avvecklas, även om det efter stängningen av Barsebäck kanske dröjer innan fler verk stoppas i malpåse.

Utbudet av skogsbränsle är emellertid tämligen konstant, såvida man ser till den mellan åren ganska jämna avverkningsnivån i landet. Det bör generellt leda till ett stigande pris på biobränsle och kanske i första hand på brännved, som är billigare att transportera och därmed har en större marknad än grot, som hanteras mera lokalt.

I stormområdet råder förstås lite speciella förutsättningar. Små grotmängder är möjliga att hämta från stormhyggena pga att avverkningarna sällan varit grotanpassade, medan bränsleveden däremot har ökat i volym. Hur mycket av det vid väg och på terminaler lagrade virket som kommer att bli bränsle i slutänden är oklart, men det blir nog inte obetydliga mängder.

Lokalt i stormområdet kanske priset på skogsbränsle därför hålls tillbaka pga utbudet av främst brännved, men en motverkande kraft är den alltmer ökande efterfrågan på bränsle från de mer tätbefolkade delarna av landet och även från kringliggande länder. Återigen så blir det troligen två faser: den första så länge det finns terminalvirke, med måttlig prisutveckling och den andra därefter, med svagt utbud och troligen stigande priser.


Sammanfattning

Det spretar åt olika håll, men en barometer för närmaste halvåret kan se ut så här, främst för södra Sverige:

Sortiment Marknad
(efterfr./prisutv.)
Granmassaved upp
Barrmassaved stabil
Lövmassaved stabil
Bokmassaved upp
Grantimmer upp
Talltimmer upp
Sågbart löv
(ek, björk) stabil
(bok) stabil
Biobränsle upp


Av Mats Hansson
mats.hansson@skogssallskapet.se

Till toppen pil upp       Vidare i SkogsVärden pil höger