NYHETER
Harald Holmberg fortsätter kampen
GER SIG INTE. Harald Holmberg överklagar till regeringsrätten.
Nu ska han överklaga till regeringsrätten.
Harald Holmberg i Lycksele har ingen framgång i kampen mot skogsbyråkraterna som anser att han ska kalhugga sin skog. Själv vill han plockavverka, bara ta de största träden, så att fåglarna stannar kvar. Nu har han förlorat i två rättsliga instanser, senast i kammarätten. Dom föll den 15 september.
– De verkar inte ta någon hänsyn till miljöaspekten. De går på lösa påståenden som Skogsstyrelsen gör, säger han till Skogsvärden på telefon.
Men för varje motgång han har i rättsliga instanser, desto mer framgång har han på andra håll. Det är tevesoffor, TV4 på besök ute skogen, ledarskriverier, tidningsintervjuer och många som bara ringer och ”hejar på”.
Nu ska han överklaga till regeringsrätten.
FOTO: JAN JOHANSSON
Sverige världsledande på pellets
I Sverige producerades 1,6 miljoner ton pellet 2008 och vi importerade 300 000 ton från Europa och Canada. Marknaden ser inte ut att mattas. Efterfrågan väntas öka med 8-20 procent de närmaste åren. Bakom tillväxten finns EU-beslutet att 20 procent av energin ska vara förnyelsebar år 2020. Starkast tillväxt framdeles väntas i Sverige, Tyskland, Danmark och Storbritannien.
Priset på pellets har stigit de senaste sju åren och allra mest i Sverige. Här har priset varit högre än i andra europeiska länder. Men under 2009 har priset på pellets i Sverige sjunkit och hamnat i nivå med Tyskland och Österrike.
Källa: Wood Resource Quarterly
Julgransodlare får böta
Julgransodlarnas organisation dömts för är en formulering i ett nyhetsbrev till medlemmarna. Där stod att priserna på julgranar förväntades stiga.
– Vi kunde inte i vår vildaste fantasi drömma om att detta skulle uppfattas som prisvägledning och en uppmaning till att samordna priserna på julgranar, säger Henrik Nissen, ordförande för Dansk Juletræsdyrkerforening till den danska nyhetsbyrån Ritzau.
Källa: ATL
Sportväskor skadar träd
Intresset för morgongymnastik i Kina har ökat efter OS i Peking. Men hälsotrenden har konsekvenser för stadens träd. Parkvakter i en av Kinas största park säger att många gamla träd håller på att dö. Detta på grund av att omkring 20 000 sportbagar hängs upp i träden varje morgon när ägarna ska motionera.
Källa: DN
Bioenergin större än vattenkraft och kärnkraft
Nu är bioenergins andel av den svenska energiförsörjningen större än både kärnkraft och vattenkraft tillsammans.Bioenergin är nu för första gången större än kärnkraft och vattenkraft.
Tillförseln av bioenergi i den svenska energiförsörjningen kommer i år att bli 125 TWh. Produktionen av kärnkraft och vattenkraft blir tillsammans 124 TWh. Det visar Energimyndighetens kortsiktsprognos.
– Bioenergins stadiga tillväxt är den viktigaste komponenten i utvecklingen av ett hållbart energisystem för Sverige, säger Svebios vd Gustav Melin i en kommentar.
Bioenergin har under de senaste 20 åren vuxit med i snitt 3,3 TWh per år. Det motsvarar en minskad oljeanvändning på 6 400 m3 i veckan. Den ökade användningen av biobränslen är den viktigaste förklaringen till att Sverige kunnat minska utsläppen av växthusgaser med nio procent sedan 1990, samtidigt som den svenska ekonomin vuxit med 49 procent.
Bioenergin står i dag för 28 procent av energianvändningen i Sverige. Tillsammans med utbyggnad av vindkraften och energieffektivisering kan vi nå mycket högre än de 50 procent förnybar energi 2020, som är riksdagens mål.
Bioenergins tillväxt har gått mycket snabbt från omkring 40 TWh/år i slutet av 1970-talet till 125 TWh i år.
Källa: Svebio
Sly hotar gamla träd
Under tio år har länsstyrelsen i Östergötlands län undersökt länets stora, gamla träd. Totalt har 129 584 träd undersökts. Rekordet uppmättes på en ask i Sankt Anna. Den mäter 997 centimeter i omkrets.Kartläggningen visar att hälften av de gamla och grova träden riskerar att dö i förtid, rapporterar Sveriges Radio Östergötland.
Det som hotar träden är igenväxning av sly och andra träd. Länsstyrelsen menar att enskilda markägare har ett stort ansvar, liksom de som förvaltar parker, kyrkogårdar och alléer.
Källa: ATL
Till toppen