VIRKESMARKNADEN
» Utbudet är nu stort och kontrakteringen redan hög – även detta är en faktor som kan sänka priserna under senhösten.
Hausse, baisse eller mittemellan
I söder är de stadda i kassa efter stormarna och kan konkurrera på höga prisnivåer ett tag till.
Men för att sälja trävaror måste någon också använda dem och marknaden ser fortfarande inte speciellt ljus ut. De många stimulanspaketen runt om i Europa börjar ta slut. Dessutom blir euron allt svagare. Nu har Finland, Ryssland, Tyskland m.fl. fått igång flödena. De exporterar mer trävaror och svenskarna tappar marknadsandelar.
Det finns dock en del stödjepunkter som håller marknaden uppe.
Asien tuffar på. Här är visserligen svenskarna små, men tack vare den starka efterfrågan skapas det luckor på andra marknader som svensk sågverksindustri kan täppa till.
Jätten USA börjar vakna så smått – och dollarn är just nu en krona starkare än för ett halvår sedan. Canada är urstarkt over there, men ökar USA-marknaden så drar säkert Kanada ner på andra marknader.
Nordafrika och Mellanöstern, som klarat sig ganska bra under finanskrisen, är fortfarande en viktig marknad för de svenska sågverken.

Massamarknaden ser fortfarande ljus ut med ett utbud som är lägre än efterfrågan. Här börjar vi tangera rekordnivåer (med undantag för den svaga tidningspappersmarknaden). En ganska pålitlig barometer är FOB (free-on-board) priserna i Baltikum, där barrmassaveden stigit med 100 % på ett år till intervallet 45-50 euro och timret på drygt 70 euro. Ingen verkar tro att priserna skall gå ner utan förutspår snarare en korrigering uppåt.
Timmerpriserna i södra Sverige är väldigt höga, sedan avtar priserna norrut. Troligen kommer vi att få se en del höjningar framförallt i norra Sverige. Priserna är för all del bra, men ligger ändå klart lägre än i södra Sverige. Och utan höjningar i norr finns risken att mer timmer går söderut. I Mellansverige har man höjt priserna för att minska flödet ur regionen. De höga priserna har verkligen fått skogsägarna att vakna ur sin tidigare dvala. Utbudet är nu stort och kontrakteringen redan hög – även detta är en faktor som kan sänka priserna under senhösten.
Massavedspriserna är inte lika iögonfallande. De höga timmerpriserna driver fram stora volymer massaved utan särskilda prishöjningar. Men för att t.ex. få bättre snurr på gallringarna behövs en priskorrigering uppåt på massaveden. Det har just skett i södra Sverige. Vi märker också att uppmärksamheten från andra aktörer runt Östersjön ökar – prisnivåerna på den svenska massaveden intresserar dem och genererar bra affärer för skogsägarna.
Biobränslemarknaden känns i dagsläget ganska neutral. Tack vara den ökade produktionen hos sågverken kan bränsleköparna komma över mer biprodukter, flis och bark. Men det är tveksamt om den ökade volymen biprodukter skall kunna kompensera bränslesektorn för det stora volymtappet av massaved som nu istället går till massaindustrin. Bränslemarknaden kommer att hetta till under hösten.
Till toppen