MAT & DRYCK
»För varje fat vi säljer ska vi plantera en ek. Här ska det växa en ekskog – landets nordligaste! «

I dag kommer eken i hans fat från Visingsö. Men om 20 år är ekarna slut – och Mackmyra Whisky behöver nya leverantörer.
En komplexare, kryddigare karaktär. Det är det som skiljer svensk whisky från skotsk. Om den lagras på färska fat av Quercus robur, vill säga. Gärna svensk ek. Den växer långsamt och det är viktigt för smaken, sägs det.
Men det är inte bara den svenska eken som bygger Mackmyras varumärke. Det ska vara lokala råvaror. Eken växer visserligen dåligt norr om Dalälven. Men resten är lokalproducerat: svenskt korn, vatten från åsen intill, torv och enris från skogen.
»Mackmyra är något som diskuteras,
något som får folk att ta ställning och
välja oss. Den svenska eken
är en viktig del av valet «
JONAS BERG, Mackmyra
– Men whiskyns viktigaste
beståndsdel är kanske upplevelsen,
säger Jonas Berg.
Han är en av företagets grundare
och visionärer. Från några
kompisars dröm om en
svensk whisky har företaget
på tolv år gått från utveckling
till tillväxt.JONAS BERG, Mackmyra
Snart är Mackmyra också ett tjänsteföretag inom den boomande upplevelsebranschen. I skogen utanför Gävle bygger Jonas Berg en hel by med whiskylager, besöksdestilleri och restaurant. Allt i ett slutet, klimatsmart energisystem. Huvudattraktionen är att komponera sin egen whisky. Och lägga sin egen hand vid fyllningen av fatet.
– Och för varje fat vi säljer ska vi plantera en ek. Här ska det växa en ekskog – landets nordligaste, säger Jonas Berg, ler och ser sig om mellan tallar och byggkäppar.
Nej, ekskogen ska inte bli fat. Den ska upplevas. Men Mackmyras nuvarande virkesförråd, Visingsös ekar – de som för 180 år sedan planterades för att bli flottans nya krigsskepp – är snart slut. Om tjugo år, i whiskyvärlden är det ingen lång tid. Nu söker man nya leverantörer av rak, kvistfri ek till tunnbindare Thorslund i Dylta Bruk. De kommer att behövas. Det går bra nu.
Ändå tror Jonas att genomslaget kommer på allvar med nästa generation whiskyälskare:
– Whisky är en vana. Många har bestämt sig för sin huswhisky, det är inte säkert att vi lyckas ändra på det. Men whisky blir allt trendigare, lokalproducerade råvaror och klimatanpassad produktion är självklarheter. Och varumärket fungerar utmärkt – utan tvekan är Mackmyra något som diskuteras, något som får folk att ta ställning och välja oss. Den svenska eken är en viktig del av valet.
TEXT SVERKER JOHANSSON
FOTO HÅKAN FLANK
Till toppen